انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

انتخاب موضوع پایان نامه | نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد | انجام فصلهای پایان نامه کارشناسی ارشد | تهیه فایل پاورپوینت دفاع از پایان نامه

نقش کیفیت ترجمه مقالات انگلیسی و تاثیر آن بر کیفیت متن و محتوای پایان نامه کارشناسی ارشد

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد یک پژوهش دانشگاهی است که بعنوان آخرین وظیفه تحقیقاتی یک دانشجو در طول دوره تحصیلش در مقطع کارشناسی ارشد تلقی می شود. پژوهشی که در خلال نگارش پایان نامه انجام می شود باید جامع بوده و دارای نوآوری باشد و با کارهای پیشین که توسط دانشجویان دیگر ارائه شده است متفاوت باشد.
سطح علمی پایان نامه تحت تاثیر مطالعات جامع، پژوهش، درک دانشجو از موضوع، کیفیت ترجمه و بسیاری عوامل دیگر است و در نهایت می تواند در سرنوشت کاری و حرفه ای فارغ التحصیلان نقش تعیین کننده ای ایفا کند.
در این مقاله قصد داریم به مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد بپردازیم و نقش ترجمه مقاله انگلیسی به فارسی را در کیفیت و سطح علمی پایان نامه بررسی کنیم.

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد

مرحله اول انتخاب موضوع پایان نامه

 اولین مرحله برای ورود به مقوله پایان نامه؛ انتخاب عنوان و موضوعی مناسب و در خور یک پژوهش معتبر است. انتخاب موضوع پایان نامه جزء مهمترین اقدامات اولیه است و باید برای آن وقت و مطالعه کافی داشته باشید.
خود انتخاب موضوع پایان یک پروسه پژوهشی دارد و از مطالعه مقالات و منابع معتبر آغاز می شود تا به یک ایده ناب و قابل کار برسیم. بعد با مطالعات جامع؛ خلاءهای پژوهشی را درک می کنیم و به چکش کاری موضوع می پردازیم. در انتخاب موضوع پایان نامه باید به محدودیتهای خودتان هم توجه کنید و وارد پروژه های بسیار سنگین و ثقیل نشوید چرا که ممکن است ادامه روند پایان نامه را برای شما دچار مشکل کند.
بررسی کنید که موضوع تکراری نباشد چرا که پرداختن به موضوعاتی که قبلا در خصوص آنها پایان نامه های مشابهی کار شده است؛ برای شما دستاوردی نخواهد داشت.
دقت کنید که در انتخاب موضوع هم نیاز به ترجمه چکیده برخی از مقالات منتخب خواهید داشت تا به ایده اصلی برسید.

مرحله بعدی؛ انجام پروپوزال

پس از اینه در انتخاب موضوع به جمع بندی رسیدید؛ می توانید وارد مرحله بعدی که نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد است، بشوید. نگارش پروپوزال نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در آن به تشریح ابعاد و جزئیات کامل پایان نامه می پردازیم و هدف انتخاب موضوع؛ اهمیت پژوهش پیش رو و بسیاری از مسائل دیگر را ارائه می کنیم. همانطور که می دانید پروپوزال پس از تکمیل؛ بایستی به تایید اساتید و در نهایت «به تصویب در شورای پژوهشی دانشگاه» برسد.
اما تصویب پروپوزال کارشناسی ارشد؛ شرایط و معیارهایی دارد که باید به دقت رعایت شود و اگر دانشجو نتواند یک توجیه علمی برای موضوع انتخابی خودش ارائه کند ممکن است با خطر مردود شدن پروپوزال مواجه شود. برای بخشهای مختلف پروپوزال؛ شایسته است که از منابع و مقالات معتبری استفاده شود که طبیعتا این مقالات به زبان اصلی هستند و دانشجو باید جهت ترجمه خلاصه ای از آنها اقدام کند.
کیفیت ترجمه منابع تاثیر مستقیمی بر کیفیت و سطح علمی پروپوزال خواهد گذاشت بنابراین توصیه ما این است که جهت ترجمه مقاله انگلیسی حتما از یک مرکز تخصصی ترجمه بهره مند شوید. توجه داشته باشید که در نوشتن پروپوزال نباید عین جمله بندی مقالات را درج کنید بلکه بهتر است مفهوم مقاله مورد نظر را با زبان و ادبیات خودتان بازنویسی کنید.

نوشتن فصلهای پایان نامه کارشناسی ارشد

پس از اینکه پروپوزالی که به دانشگاه ارائه کردیم به مرحله تصویب رسید؛ اجازه خواهیم یافت تا به مبحث اصلی یعنی نوشتن فصلهای پایان نامه کارشناسی ارشد بپردازیم. اغلب پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد در پنج فصل تدوین می شوند و هر فصل نیز عنوان خاص خودش را دارد که باید طبق ضوابط دانشگاه محل تحصیل نسبت به تکمیل آن اقدام شود. بعنوان مثال فصل اول پایان نامه شامل تعاریف کلی است که می توان برای نوشتن آن از پروپوزال کمک گرفت. در واقع بخش عمده ای از فصل اول پایان نامه از پروپوزال اقتباص می گردد.
در انجام فصل دوم پایان نامه؛ نیاز مبرم به ترجمه مقالات انگلیسی به فارسی خواهیم داشت چرا که فصل دوم رساله شامل پیشینه تحقیق است و در آن باید به مقالات متعددی که پیرامون موضوع ما کار شده اند رجوع کنیم و آنها را با جزئیات کامل مورد مطالعه، بررسی و نقد قرار دهیم.

فصل سوم پایان نامه هم به تشریح روش تحقیق می پردازد و در آن به شیوه های جمع آوری اطلاعات، نحوه تجزیه و تحلیل داده؛ نرم افزارهای مورد استفاده در پایان نامه و … می پردازیم. این فصل اگرچه حجم زیادی را به خود اختصاص نمی دهد لیکن برای ادامه پایان نامه یعنی نوشتن فصل چهارم پایان نامه؛ به تایید آن نیازمند خواهیم بود.
در فصل چهارم اقدام به تجزیه و تحلیل داده هایی که به دست آورده ایم خواهیم کرد و نتیجه را بصورت جداول، نمودار یا فلوچارت ارائه خواهیم کرد. توجه داشته باشید که این فصل در رشته های مختلف متفاوت است و از یک الگوی واحد تبعیت نمی کند. بعنوان مثال؛ در پایان نامه های رشته حقوق؛ فصل چهارم به تحلیلهای نظری خواهیم پرداخت و داده های آماری جایگاهی ندارد اما در رشته هایی مثل مدیریت، روانشناسی، حسابداری، اقتصاد و … این فصل باید به تجزیه و تحلیل داده ها بپردازد. در پایان نامه های مهندسی هم فصل چهارم اختصاص به شبیه سازی پروژه، برنامه نویسی و محاسبات ریاضی اختصاص دارد.

فصل پنجم پایان نامه هم علی رغم حجم کم آن؛ به نتیجه گیری و پیشنهادات اختصاص دارد که بخش مهم و حساسی است. در واقع تمام تلاش شما بعنوان محقق و پژوهشگر در فصل پنجم ارائه می گردد و اگر این فصل از بار علمی کافی برخوردار نباشد؛ قطعا کل پایان نامه زیر سوال خواهد رفت.

تهیه فایل پاورپوینت جلسه دفاع

پس از آنکه تمام مراحل و فصول پایان نامه مطابق با نظر استاد راهنمنا تدوین و تکمیل گردید و کل مطالب به تایید اساتید محترم داور و مشاور رسید؛ دانشجو مجاز خواهد بود وقت دفاع گرفته و خود را آماده ارائه پایان نامه در حضور هیئت داوران کند. دفاع از پایان نامه مستلزم تهیه فایل پاورپوینت است بطوریکه خلاصه و اهم مطالب رساله تان را با توضیحاتی مختصر اما مفید در اسلایدهای جذاب طراحی کنید و در جلسه دفاع؛ آنرا ارائه نمایید.
بسیاری از دانشجویان وظیفه تهیه فایل پاورپوینت را به موسسات محول می کنند چراکه آنرا مساله ای دشوار؛ تخصصی و زمان بر تلقی می کنند اما واقعیت این است که نرم افزار پاورپوینت یک نرم افزار بسیار ساده ای است که حتی با قرار گرفتن در محیط آن به راحتی متوجه نحوه عملکرد آن خواهید شد و خودتان از عهده تهیه فایل پاورپوینت برخواهید آمد. به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که چنانچه تهیه پاورپوینت را خودتان برعهده بگیرید؛ با تسلط بیشتری در جلسه دفاع ظاهر می شوید و این مساله تاثیری مهم در کیفیت ارائه تان خواهد گذاشت اما اگر ضیق وقت دارید می توانید از موسسات معتبر بهره مند شوید.

نحوه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد؛ در آستانه دفاع از پایان نامه شان، استرس و فشاری زیادی را تحمل می کنند اما بعد از جلسه دفاع به این نتیجه می رسند که اصلا نیازی به اینهمه نگرانی، تشویش و استرس نبوده است. اساسا در اغلب مواقع جلسه دفاع از پایان نامه یک فضای صمیمی و دوستانه است  اما اگر چنین هم نبود؛ قطعا فضای پرتنش و خصمانه هم نخواهد بود. در اغلب جلسات دفاع بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به دانشجو فرصت صحبت کردن و پاسخ به سوالات احتمالی را می دهند و اغلب اتفاقات هم چالش انگیز نخواهد بود علی الخصوص در مواردی که انجام صفر تا صد پایان نامه را شخصا خودتان برعهده داشته اید؛ یقینا از عهده دفاع آن هم به نحو احسن برخواهید آمد.
به دانشجویان توصیه می شود جهت تسلط بیشتر و مدیریت استرس؛ پیش از اینکه تاریخ دفاع پایان نامه تان فرا برسد؛ در چندین جلسه دفاع شرکت کنید تا با محیط آشنا و مسلط شوید.

نقش ترجمه در کیفیت پایان نامه

همانطور که می دانیم؛ بخش عمده ای از مطالب پایان نامه اختصاص دارد به گزینده ای از مطالب مقالات معتبر که پیرامون موضوع مورد بحث دانشجو نوشته شده اند و دانشجو از آنها به عنوان منبع استفاده می کند. به طور طبیعی؛ یک پایان نامه کارشناسی ارشد باید بیش از ۲۰ منبع خارجی داشته باشد پس تاثیر ترجمه با کیفیت مقاله غیر قابل انکار است. اما برای دانشجویانی که تسلط کامل به ترجمه متون تخصصی ندارند چه راهکاری وجود دارند؟
دانشجویانی که برای نوشتن پایان نامه خود با چالش ترجمه مقالات زبان اصلی مواجه هستند؛ می توانند از خدمات مجتمع ایران داکیومنت استفاده کنند. ارائه یک ترجمه با کیفیت به شرط اینکه قیمت مناسبی هم داشته باشد؛ راهکار شما عزیزان است. جهت استعلام قیمت می توانید فایلهای خودتان را در فرم مقابل بارگذاری کنید.