انجام پایان نامه مدیریت

داوری، مشاوره، آموزش

انجام صفر تا صد پایان نامه مدیریت

ارائه راهکارهای مهم و سرنوشت ساز جهت نوشتن پایان نامه مدیریت در تمامی گرایشهای تخصصی این رشته | با رعایت بسته آموزشی این مجموعه کسب حداکثر نمره جلسه دفاع قطعی است

مراحل انجام پایان نامه مدیریت

انجام پایان نامه رشته مدیریت؛ مستلزم داشتن تخصص و مهارت کافی در این رشته دانشگاهی است. علوم مدیریت یکی از رشته های محبوب در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است و متقاضیان بسیاری را سطح تحصیلات تکمیلی به خود جذب می کند و دانشجویان عزیز این رشته جهت فارغ التحصیلی و ورود به بازار کار بایستی پس از سپری کردن موفقیت آمیز واحدهای درسی نسبت به تهیه یک طرح پژوهشی جامع و کامل اقدام و در حضور هیئت داوران از آن دفاع کنند.
متاسفانه بسیاری از دانشجویان رشته مدیریت؛ آشنایی کافی جهت نگارش پایان نامه ندارند و گاها نمی دانند چطور پروژه را شروع، تکمیل و ارائه کنند. در این مقاله سعی شده است راهکارهای مهمی در این زمینه ارائه شود.

انجام پایان نامه مدیریت

مرحله نخست؛ انتخاب موضوع پایان نامه مدیریت

مانند تمام طرحهای پژوهشی که در دانشگاهها یا مراکز پژوهشی انجام می شود؛ اولین مرحله برای آغاز پروژه «انتخاب موضوع» است. انتخاب موضوع نقش مهمی در فرایند انجام صفر تا صد پایان نامه مدیریت برعهده دارد و چنانچه در این مرحله عجولانه یا نسنجیده اقدام کنید ممکن است مشکلات و معضلات زیادی برای دانشجو بوجود بیاید.
برای انتخاب موضوع باید دانش وسیعی پیرامون سرفصلهای گرایش خودتان داشته باشید تا بتوانید با جستجو در معتبرترین مقالات و منابع بین المللی بتوانید ایده های نابی را ساخته و در نهایت به موضوعی مناسب، کاربردی و دارای ارزش علمی دست یابید. توجه داشته باشید که برای انتخاب موضوع باید بسیار وسواس به خرج دهید و به هیچ وجه مطالعات پیش زمینه ای را دست کم نگیرید.

مرحله دوم در انجام پایان نامه؛ نگارش پروپوزال و تصویب آن

پس از تایید موضوع توسط استاد راهنما؛ نوبت نگارش پروپوزال خواهد بود. نگارش پروپوزال مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد تفاوتهایی با مقطع دکتری دارد زیرا در مقطع دکترا اغلب باید الگو و مدل طراحی شود که شاخصهای آن در پروپوزال بصورت مبسوط مورد بررسی قرار می گیرد.
بطور طبیعی دانشجویان عزیز برای انجام پروپوزال مدیریت باید یک تا دو هفته فرصت مطالعاتی در نظر بگیرند البته بخشی از مطالعات لازم در این خصوص، قائدتا در مرحله تعیین موضوع انجام شده است که می توان از آن استفاده نمود.
اولین قدم برای نوشتن پروپوزال مدیریت «تبیین مساله» است. در این بخش دانشجو پیرامون دلایل انتخاب موضوع صحبت می کند و مساله اصلی که در پایان نامه به آن خواهد پرداخت را بیان می کند. «بیان مساله» حدودا یک صفحه از پروپوزال را به خود اختصاص می دهد. بخش بعدی «اهمیت و ضرویت تحقیق» است و آنچنانکه از تیتر آن مشخص است محقق باید ضرورتهایی که برای این تحقیق وجود دارد را در حد یک صفحه مطرح کند. قسمت بعدی اهداف تحقیق، سوالات و فرضیات است که هرکدام در حد یک پاراگراف قلم فرسایی را می طلبد.
در ادامه پروپوزال باید به آیتمهایی مثل «نوآوری»، «روش تحقیق»، «پیشینه تحقیق» و … پرداخت و در نهایت با تهیه لیست فهرست منابع و مواخذ پروپوزال را تکمیل می کنیم. نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد مدیریت اگرچه ممکن است بیش از پانزده صفحه نشود لیکن بدلیل اینکه مبنای نگارش پایان نامه قرارخواهد گرفت؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نوشتن کامل فصلهای پایان نامه مدیریت

پایان نامه مدیریت؛ مانند سایر پایان نامه های رشته های دانشگاهی عموما در پنج فصل تدوین می گردد که بخشی از آن مربوط به مبانی نظری، تعاریف و مباحث تئوری است و بخشی دیگر مربوط به یافته های تحقیق و داده های آماری و …
طبق روند طبیعی پژوهش؛ بهتر است نگارش فصول پایان نامه از فصل اول شروع شود (بعضی از اساتید ترجیح می دهند دانشجو ابتدا سراغ یافته های آماری بروند) برای نوشتن فصل اول پایان نامه؛ زحمت زیادی متحمل نخواهید شد چرا که سرفصلهای این بخش از پایان نامه همپوشانی زیادی با پروپوزال دارد و می توانید با یک تغییر مختصر و کوتاه، محتوای پروپوزال را به در قالب فصل اول پایان نامه تدوین و ارائه کنید این مساله از طرف اساتید راهنما نیز پذیرفته است و مشکلی نخواهد بود.
فصل دوم پایان نامه شامل پیشینه تحقیق؛ مبانی نظری و معرفی مدل یا الگو است و در واقع خود فصل دوم پایان نامه از دو بخش کلی تشکیل شده است. برای نگارش پیشینه تحقیق لازم است مقالات متعددی را پیرامون موضوع انتخابی تان جستجو کرده و نسبت به ترجمه آن اقدام کنید. ترجمه مقاله مدیریت مستلزم داشتن مهارت و دانش کافی است و سعی کنید از اصطلاحات این رشته در ترجمه تخصصی غافل نشوید ضمنا برای ترجمه می توانید از موسسات هم کمک بگیرید. در این بخش از فصل دوم پایان نامه، هدف این است  که به مخاطبین اعلام کنیم پیرامون موضوع انتخابی ما قبلا چه تحقیقات و پژوهشهایی توسط محققین انجام شده است و آنها به چه نتایجی دست یافته اند و …  انجام فصل دوم پایان نامه یکی از فصول مهم و تاثیر گذار است و باید وقت کافی برای آن صرف نمود. در بخش بعدی از فصل دوم هم به مبانی نظری و معرفی مدل و الگو می پردازیم. برای مقطع کارشناسی ارشد، معمولا مدل معرفی شده دارای منبع می باشد و نیازی به طراحی مدل یا الگو نیست اما در مقطع دکتری دانشجو باید بتواند مدل رساله را بر اساس شاخصهای موجود طراحی نماید.

بیشتر بخوانید: آموزش انجام صفر تا صد پایان نامه حسابداری

انجام فصلهای پایان نامه مدیریت

فصل سوم پایان نامه مدیریت

فصل سوم اغلب پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مربوط به متدلوژی و  روش تحقیق است که پایان نامه مدیریت نیز از این قائده مستثنی نیست. در فصل سوم پایان نامه مدیریت دانشجو باید به مسائلی از جمله روش گردآوری داده های تحقیق (پرسشنامه، مصاحبه، داده های آماری و …) اشاره کند و اگر از پرسشنامه جهت نظرسنجی یا تهیه داده های آماری استفاده می کند باید نمونه آن را ضمیمه کند. همچنین در خصوص روشهای تجزیه و تحلیل داده ها، نرم افزاهایی که برای این منظور استفاده خواهد شد، نمونه و جامعه آماری و … شرح مختصری بدهد.
پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد عموما بصورت کمی انجام می شود یعنی با تجزیه و تحلیل یافته های عددی به نتیجه مطلوب می رسیم اما در مقطع دکتری کار کمی دشوار تر است و روشهای کیفی و حتی ترکیبی از روش کمی و کیفی مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزارهای رایج در جمع آوری داده های مربوط به انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت، عموما پرسشنامه است که باید به تعداد مشخص در جامعه آماری توزیع شود. خود پرسشنامه هم به دو دسته «پرسشنامه استاندارد» و «پرسشنامه محقق ساخته» تقسیم می شود که در مقالاتی دیگر به تفصیل به این دو گروه پرداخته خواهد شد.

فصل چهارم پایان نامه

شاید به جرأت بتوان گفت در انجام پایان نامه مدیریت؛ فصل چهارم مهمترین فصل است. در این فصل از پایان نامه؛ دانشجو تمام داده های خامی که از طریق پرسشنامه ها، مصاحبه، اطلاعات آماری و … به دست آورده است با روش های تخصصی تجزیه و تحلیل نموده و بعنوان «یافته های تحقیق» و در قالب جدول، نمودار و چارت ارائه می کند. حساسیت این فصل به عوامل متعددی بستگی دارد:
پرسشنامه: گویه های پرسشنامه ای که در پایان نامه مدیریت استفاده می شود باید تمام شاخصهای موضوع را پوشش داده و بتواند در جهت اهداف تحقیق؛ اطلاعات آماری جمع آوری کند. همانطور که پیشتر گفته شد، پرسشنامه یا استاندارد است که باید منبع و رفرنس داشته باشد و یا محقق ساخته باشد که در این صورت خود پرسشنامه بایستی به تایید خبرگان و اهل فن برسد.
جامعه آماری: جامعه آماری در پایان نامه هم از اهمیت بالایی برخوردار است و باید کاملا منطبق با موضوع تحقیق باشد

نگارش پایان نامه مدیریت

صحت دیتا: دیتایی که حسب مورد در فصل چهارم استفاده می شود باید دقیق باشد و از منابع معتبر جمع آوری شده باشد
روشهای تجزیه و تحلیل داده ها: نرم افزارهایی که جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آنها استفاده میشود باید متناسب با پروژه باشد و از طرف دیگر عملیات آنالیز را باید با نهایت دقیت و وسواس انجام دهید چرا که اگر خطایی در فرایند تجزیه و تحلیل داشته باشید؛ نتایج کاملا با آنچه باید باشد متفاوت خواهد بود. اهمیت استفاده از نرم افزارهای آماری در انجام پایان نامه مدیریت تا حدی است که اگر دانشجو به تنهایی از عهده این عملیات برنیاید می تواند از دیگران کمک بگیرد و این مساله از طرف دانشگاه مشکلی ایجاد نمی کند

انجام فصل پنجم پایان نامه مدیریت

ماحصل تمام اقدامات پژوهشی دانشجو در فصل پنجم ارائه می شود. فصل پنجم پایان نامه مدیریت شامل نتیجه گیری و پیشنهادات است. در این فصل از پایان نامه محقق می بایستی نتایجی که از فصول قبلی بدست آمده را بصورت کاملا علمی و آکادمیک  ارائه کند. این فصل از پایان نامه؛ حجم زیادی ندارد و شاید در حد ده صفحه تدوین شود اما اهمیت قابل توجهی از پایان نامه را به خود اختصاص می دهد.

تاثیر کیفیت ترجمه بر سطح کیفیت پایان نامه مدیریت

در فرایند انجام پایان نامه مدیریت؛ ترجمه مقالات تخصصی مدیریت نقش بسیار مهمی دارد. از آنجایی که بخش زیادی از محتوای هر پایان نامه ای برگرفته از منابع و مقالات انگلیسی و بین المللی است؛ روان و سلیس بودن ترجمه می تواند درک مفهوم علمی پایان نامه را برای کاربر تسهیل کند. دانشجویان عزیزی که در خلال انجام پایان نامه مدیریت نیازمند خدمات ترجمه هستند می توانند این خدمات را با هزینه ای بسیار مناسب به کارشناسان مجتمع ایران داکیومنت محول کنند.
برای اطلاع از قیمت خدمات ترجمه می توانید فایلهای مد نظرتان را از طریق فرم مقابل ارسال نمایید.

مقاله «تاثیر ترجمه بر کیفیت انجام پایان نامه روانشناسی» را مطالعه کنید